ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Απόλλων: Ήττα μετά από δυο παρατάσεις στην Βέροια

Νίκη-θρίλερ για τον Φίλιππο Βέροιας, ο οποίος σε παιχνίδι που κράτησε 50 αγωνιστικά λεπτά και κρίθηκε σε δύο παρατάσεις κατάφερε να υποτάξει τον Απόλλωνα Πάτρας με 82-80.

Ο Φίλιππος προηγήθηκε στο 4’ με 7-0. Η άμυνα των φιλοξενούμενων είχε αποτέλεσμα και το σκορ στο 7’ μειώθηκε σε 7-6. Η ομάδα της Βέροιας κράτησε το προβάδισμα και έκλεισε το δεκάλεπτο με το “χαμηλό” 11-8.

Ο Απόλλων ισοφάρισε στην έναρξη του δεκαλέπτου σε 11-11 και ο Ζούμπος με μια εύστοχη βολή έβαλε την ομάδα του μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 11-12. Στο 17′ η ομάδα της Πάτρας ισοφάρισε με βολές ισοφάρισε σε 20-20. Οι παίκτες του Γκίμα βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν και πάλι στο 20΄με 35-27.

Οι δυο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 35-27.  Ο Τσάμης στο 34’ με τρίποντο και Νιφορας έδωσαν ανάσα +5 πόντων στην ομάδα της Πάτρας (50-55). Η αντίδραση των παικτών του Φιλίππου ήταν άμεση με τον Ντρεκάλοβιτς να μείωνει σε 52-55, τον Παραπούρα να ισοφαρίζει σε 55-55 και τον Ελευθεριάδη να βάζει και πάλι τον Φίλιππο μπροστά με 58-55 (στο 36’).

Ο Απόλλων στο τελευταίο λεπτό με τον Νιφόρα ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το 60-64. Ο Ελευθεριάδης με δυο ατομικές έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (64-64).

Στο 43′ ο Εζόμο με ατομική ενέργεια έβαλε την Πάτρα μπροστά με 68-71 αλλά στα εναπομείναντα λεπτά Κοθράς και Παραπούρας σε ελεύθερες βολές κράτησαν τον Φίλιππο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην 2η οπαράταση

Στο 46′ ο Απόλλων προηγήθηκε με 71-74 και ο Τσιακμας αύξησε την διαφορά στο +6 (71-77). Ο Φίλιππος μείωσε σε 76-77 2.25’’ πριν το τέλος. Ο Τσάμης κεραυνοβόλησε το καλάθι του Φιλίππου αλλά ο Παραπούρας απάντησε αμέσως με το πίνακα του σκορ να δείχνει 79-80. Μεγάλο καλάθι από τον Κοθρά που έκανε το 81-80 στο 49’.

Στα τελευταία 45’’ ο Απόλλων μετά την πολύ καλή άμυνα των παικτών του Φιλίππου έχασε την επίθεση και η ομάδα του Γκίμα κέρδισε φάουλ. Ο Παραπούρας ευστόχησε στη μια βολή κάνοντας τον 82-80. Οι παίκτες του Απόλλωνα στην τελευταία επίθεση δεν μπόρεσαν να πετύχουν καλάθι και ο Φίλιππος πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη με 82-80.

Διαιτητές : Σταματόπουλος, Λόρτος και Δόλγυρας.

Δεκάλεπτα : 11-8, 35-27, 47-45, 64-64 (κ.α), 71-71 (45′), 82-80 (50΄)

Φίλιππος Β. (Γκίμας): Τσούκας 13 (3), Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 2, Ελευθεριάδης 19 (1), Κοθράς 16 (1), Παραπούρας 12 (3), Φιλιππόπουλος 2, Ντρεκάλοβιτς 18 (1).

Απόλλων Π. (Κοτσίρης): Τσιακμάς 6 (1), Νιφόρας 15 (3), Κούτρας, Κάδρας 10, Τσάμης 23 (5), Ζούμπος 1, Μπαζίνας 2, Τζακόπουλος 14 (3), Εζόμο 7, Κουκουλάς 2.

ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Μέσα από την ψηφιακή εφαρμογή «MyCoast» θα μπορούν οι πολίτες να υποβάλουν άμεσα καταγγελίες για υπέρβαση των παραχωρήσεων ή για αυθαίρετη κατάληψη παραλίας. Συγκεκριμένα, δ . . .
ΠΟΛΙΤΙΚΗ

Τα αποκαλυπτήρια του ψηφοδελτίου του ΣΥΡΙΖΑ για τις ευρωκλογές έκανε ο Στέφανος Κασσελάκης καθώς παρουσίασε στο Κέντρο Πολιτισμού – Ελληνικός Κόσμος και τα πέντε τελευταία ονόματ . . .
ΠΑΤΡΑ - ΔΥΤ. ΕΛΛΑΔΑ

Ισχυρό μπουρίνι το απόγευμα της Παρασκευής στην περιοχή της Μεσσάτιδας Πατρών, με τα φαινόμενα να είναι έντονα σε Πετρωτό, Σαραβάλι, Κεφαλόβρυσο και Κρήνη. Το σκηνικό του καιρού συ . . .

Λίγα λεπτά μετά το τροχαίο με τραυματισμό δικυκλιστή στους Πέντε Δρόμους της Πάτρας, είχαμε δύο ακόμη με τραυματισμούς. Αρχικά, κοντά στην πλατεία Βουδ, συγκρούστηκαν δύο ΙΧ με απο . . .

Ισχυρό μπουρίνι το απόγευμα της Παρασκευής στην περιοχή της Μεσσάτιδας Πατρών, με τα φαινόμενα να είναι έντονα σε Πετρωτό, Σαραβάλι, Κεφαλόβρυσο και Κρήνη. Το σκηνικό του καιρού συνέθεταν σφοδροί άνεμ

Λίγα λεπτά μετά το τροχαίο με τραυματισμό δικυκλιστή στους Πέντε Δρόμους της Πάτρας, είχαμε δύο ακόμη με τραυματισμούς. Αρχικά, κοντά στην πλατεία Βουδ, συγκρούστηκαν δύο ΙΧ με αποτέλεσμα τον τραυματι

Στο Γενικό Νοσοκομείο του Πύργου, τραυματισμένος, κατέληξε ένας 19χρονος μετά από άγρια συμπλοκή που σημειώθηκε το μεσημέρι της Παρασκευής στα Χαλικιάτικα. Σύμφωνα με τις πληροφορίες του patrisnews.c